8 Haziran 2012 Cuma

SALA VERİLMESİ


VALİLİK MAKAMINA
SİNOP

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 17/05/2001 tarihli toplantısından “Sala verilmesi” çıkan sonuçta “…………….. ölen kişi için övücü sözler söylenmesinin uygun olmadığına karar verildi” denmektedir.
            Sinop Müftülüğü’nün yaptığı düzenlemeye kadar bazı sala metinlerinin abartılı bir şekilde makam, mevki ile süslenmesi aklı selim ahali tarafından da kınanmakta ve eleştirilmekte idi.
Müftülük tarafından yapılan ve kısmen haklı gerekçelere dayanan ancak ölenin kim olduğunun anlaşılmamasından dolayı halkımızın tepkisini çeken sala uygulamasının yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.
Sadece vefat edenin adının okunması yetersiz bir uygulamadır.  Sinop gibi küçük şehirlerde yerli halk birbirini aile bağları ve lakapları ile tanır.
Belediye anons sisteminin yetersizliğinden dolayı yapılan ilanlarda yeterince duyulmamaktadır.
Cenazelerde acının paylaşımı ve manevi desteğin her şeyin üstünde olduğu göz önüne alınarak, ölenin kim olduğunun bilinmesi için vefat edenin birinci derece yakınının salalarda anılması zorunludur.
Salada vefat edenin babasının, annesinin, oğlunun, kızının, eşinin isimlerinden birinin  okunması övücü bir anlam taşımadığı gibi böyle bir uygulama ile sala ne kaybeder salalığından.
Gereğini diler, saygılar sunarım.24.04.2012

                    Abdullah BATUR
                                                                                                      İl Genel Meclisi Üye
                                                                                                  CHP Grup Başkan VekiliSala  verilmesinde düzelme olmuştur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder