7 Haziran 2012 Perşembe

İL GENEL MECLİS BAŞKANLIĞINA ÖNERGE (24.08.2009)İl Genel Meclis Başkanlığına
SİNOP
Trafik işaret levhaları, yolu kullananları, yol ve çevresi hakkında gerekli görülen uyarı ve önerileri yazı ve sembollerle bilgilendirir. Nizami kullanıldığında trafik işaret levhaları güvenliğe ve yön bulmaya büyük ölçüde katkı sağlar.
Ancak bu derece önemli trafik levhaları köylerimizde, delik deşik ve paslanmış vaziyette olup gerekli işlevini kaybetmiş durumdadır.
Bilindiği gibi köy yollarımız;
Ø  Köy yolu
Ø  Köy yolu ağı
Ø  Grup köy yolu
Ø  Münferit köy yolu
Ø  Bağlantı (alternatif) yolu
Ø  Köy içi yolu                                                            
Şeklinde tanımlanabilir. Köy yerleşimlerinde bu tanımlamalar levhalarla belirtilmediği için adres tespitinde ve yer bulmada zorluklar yaşanmasına sebep olmaktadır.
Ambulans hizmeti gerektiğinde ise yer ve yön levhalarının olmaması hayati tehlike yaratmakta, bazı yerlerde köyler bile bulunamamaktadır.
Köylerin girişlerine köy isimlerini ve mahallelerini gösteren levhaların konulması bu problemleri büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır.
Ayrıca ağır tonajlı kamyonlar da azami yüklerinin üzerinde taşıma yaparak köy yollarının tahrip olmasına sebep olmaktadır.
2918 sayılı Trafik Kanununda; gerek yön levhaları, gerek ağır tonajlı kamyonlar hususunda ilgili maddeler belirtilmektedir.
İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğince bu konular hakkında bugüne kadar ne gibi çalışmalar yapılmıştır? Bundan sonra ne gibi çalışmalar yapılacaktır? Her iki konu hakkında yapılan yazışmalar nelerdir? Birimlerin acilen uyarılıp, gerekli çalışmanın bir an önce yapılarak tarafıma yazılı olarak bilgi verilmesini arz ederim. 24.08.2009                                                                                         Abdullah BATUR
                                                                                     İl Genel Meclisi Üyesi
                                                                              C.H.P Grup Başkan Vekili                  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder