12 Şubat 2013 Salı

SİNOP ÜNİVERSİTESİ KANAL KAMPÜS PROJE ÖNERİSİ - 13.02.2013


SİNOP ÜNİVERSİTESİ KANAL KAMPÜS PROJE ÖNERİSİ

         Sulak alanların kurutulması ile elde edilen tarım alanları, doğal su rejiminin bozulmasına ve sulak alan kayıplarına sebep olmaktadır.
Sulak alanların korunması geliştirilmesi ve akılcı kullanımı için alternatif çalışmalar yapılmalıdır.
         İlimizin sulak alanlarından birine sahip olan Akliman bölgesinde, Sinop Üniversitesi için yeni ve farklı bir kampüs alanı yaratılabilir.
         Aksaz Deresi genişletilerek etrafındaki sulak alana yapılacak çok sayıda kanal ile bölge denizle birleştirilebilir. Dünya üzerinde sayısız örnekleri olan kanal yerleşim alanlarından biri de Sinop’ta oluşturulabilir. Dünya da yükselen kanal turizm trendini Sinop Üniversitesinin hizmetine sunabiliriz.
        Sulak alanların ekolojik işleyişini değerlendirebilecek, yorumlayabilecek ve planlamasını yapabilecek bilgi ve deneyime sahip uzmanların görev yaptığı Sinop Üniversitesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Sinop Belediyesi işbirliği içinde bu alanda kanal kampüs yaratabilir. Uzun vadede gerçekleşebilecek bu projeye, her kurum destek vermelidir.
       Ayancık yolundan karayolu ile, denizden ise teknelerle ulaşımın sağlanacağı kanal kampüs Türkiye’de bir ilk olarak değerlendirilebilir.
       Bu proje ile sulak alan doldurulmadan, çöplük yapılmadan, atıl vaziyette bırakılmadan yaban hayat ile evcil hayat birleştirilebilir.
       Amacımız ütopik projelerle Sinop gündemini meşgul etmek ya da zaruri hizmetleri, benzersiz çalışmalar gibi göstermek değildir. Amacımız Sinop’un ve Sinop’lunun vizyonuna katkı sağlamaktır. Çünkü bir vizyonumuz yoksa, fırsatlar ve kaynaklar biz onları fark etmeden geçip gidecektir. 13.02.2013


ABDULLAH BATUR
İL GENEL MECLİSİ ÜYESİ
CHP GRUP BAŞKAN VEKİLİ

            DÜNYA ÜZERİNDE SAYISIZ ÖRNEKLERİ OLAN KANALLARIN YAPIM AŞAMASI VE AKLİMAN BÖLGESİNE UYGULANABİLECEK ÖRNEK GÖRSELLER AŞAĞIDADIR.


AKLİMAN AKSAZ BÖLGESİNİN KULLANILABİLİR ALAN ÇALIŞMASIİSPANYA / La Llagra (KANAL YAPIM AŞAMASI)


İSPANYA / S'Agaro


FRANSA / PORT CAMARGUE

İSPANYA / SANTA MARGARİDA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder