29 Mayıs 2013 Çarşamba

SİNOP HABER


VEKİL GİBİ ÇALIŞIYOR !

İLÇELER ARASINDA MEKİK DOKUYOR...


İl Genel Meclisi Chp Grup Başkan Vekili Abdullah Batur Ayancık'ta ki düzenlenen 19 Mayıs BayraKutlamalarına katıldı. Bayram kutlamalarının ardından  Uluslararası Sanatçı Seyit SAATÇİ'nin 31. Sanat yılı sergisine katılarak Saatçi'ye destek verdi. Ayancık protokolü ve halkının katılımı ile gerçekleşen sergiye ilgi yoğundu. Seyit Saatçi'nin Sergisinin ardından Ayancık'tan ayrılıp ,  Gerze Yakadibi Köyü güreş ve keşkek gününe katıldı. Abdullah Batur'un her günü gibi 19 mayıs 2013 günü güzel ve enerji dolu geçti.


GERZE'DE DÜZENLENEN YAKADİBİ GÜREŞLERİNDEN KARELER


AYANCIK'TA DÜZENLENEN SEYİT SAATÇİ'NİN SERGİSİNDEN KARELER7 Mayıs 2013 Salı

YAYKIL KÖYÜ'NDEKİ "YATIK BABA" YATIRI - BÖLGENİN TARİHİ DEĞERİ ORTAYA ÇIKARILMALIDIR - 07.05.2013
5 Mayıs 2013 Pazar günü Yaykıl Köyü'ndeki Hıdırellez şenliklerinde Köy Muhtarı Sayın Ahmet Tiryaki'nin talebi üzerine ormanlık alanda bulunan "Yatık Baba" diye adlandırılan mezarı köylülerle birlikte ziyaret ettik.
Çektiğimiz fotoğrafları ve köylüden aldığım bilgileri sosyal medyada paylaştım. Ayrıca konuyu Kültür Müdürlüğü Şefliğine ilettim. 6 Mayıs Pazartesi günü Müze Müdürünün ilgili yere giderek incelemelerde bulunduğunu, bölgenin “Tümülüs” olabileceği, toprak üzerinde görünenden daha fazla tarihi ve manevi değere sahip olabileceği anlaşıldı.
Bu bilgilendirmenin ve ön çalışmanın ışığında bölgenin kazı alanı kapsamına alınıp değerlendirilmesi gerektiği ortaya çıktı.
Ayrıca 6 Mayıs 2013 tarihinde İl Genel Meclisine verdiğim önerge ile konunun araştırılmasını istedim. Oy birliği ile kabul gören önerim önümüzdeki günlerde incelemeye girecektir.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ve İl Özel İdaresi AB Proje Ofisi tarafından da incelenmekte olan bölgenin tarihi değeri ortaya çıkarılmalıdır, mutlaka kayıt altına alınmalıdır.07.05.2013


Abdullah BATUR
İl Genel Meclis Üyesi
CHP Grup Başkan Vekili