26 Şubat 2013 Salı

MALZEME ALIMI KABALI ÇAYI (AVDAN KÖYÜ ALTI)

MALZEME ALIMI KABALI ÇAYI (AVDAN KÖYÜ ALTI)Sayın Medya Mensupları;

Bu gün saat 08.30’da İl Genel Meclis Üyesi Abdullah Batur’u arayan duyarlı bir vatandaş; Kabalı Çayı/Avdan Köyü altından, İl Özel İdaresi araçlarının malzeme aldığı bilgisini verdi.
Abdullah Batur ve Durmuş Bayrak bölgeye gittiklerinde, İl Özel İdaresi’ne ait 1 ekskavatör ve 5 kamyonun Kabalı Çayı’ndan malzeme aldıklarına şahit oldular. Manzara karşısında derhal Kabalı Jandarma Komutanlığına (09.16) bilgi verildi. Bölgeye gelen jandarma ekipleri gerekli tespitleri yapıp, tutanaklarını tuttu.
Kabalı Çayı’nın (Avdan Köyü altı) ruhsatlı ocak olduğunu iddia edenlerin; kamyonların jandarma tarafından tespitinden sonra, ekskavatör operatörüne bölgeden ayrılma talimatı vermesi ise konunun soru işareti tarafıdır. Olay mahalinden uzaklaşmaya çalışan ekskavatör operatörü jandarma tarafından durdurularak, malzeme alınan yerler göstertildi ve bölgeler fotoğraflarla belgelendi.
Bölgede yapılan inceleme sonucunda talveg kotunun 2 ile 3 metre arasında aşağıya düştüğünün tespiti yapıldı.Son söz;
Malzeme alımı konusunda vatandaşa gerekli cezai işlemi yapan İl Encümeni, bugünki jandarma tutanağı önüne geldiği zaman ne karar verecek merakla beklenmektedir.26.02.2013
Abdullah BATUR
İl Genel Meclisi Üyesi
CHP Grup Başkan Vekili
12 Şubat 2013 Salı

SİNOP ÜNİVERSİTESİ KANAL KAMPÜS PROJE ÖNERİSİ - 13.02.2013


SİNOP ÜNİVERSİTESİ KANAL KAMPÜS PROJE ÖNERİSİ

         Sulak alanların kurutulması ile elde edilen tarım alanları, doğal su rejiminin bozulmasına ve sulak alan kayıplarına sebep olmaktadır.
Sulak alanların korunması geliştirilmesi ve akılcı kullanımı için alternatif çalışmalar yapılmalıdır.
         İlimizin sulak alanlarından birine sahip olan Akliman bölgesinde, Sinop Üniversitesi için yeni ve farklı bir kampüs alanı yaratılabilir.
         Aksaz Deresi genişletilerek etrafındaki sulak alana yapılacak çok sayıda kanal ile bölge denizle birleştirilebilir. Dünya üzerinde sayısız örnekleri olan kanal yerleşim alanlarından biri de Sinop’ta oluşturulabilir. Dünya da yükselen kanal turizm trendini Sinop Üniversitesinin hizmetine sunabiliriz.
        Sulak alanların ekolojik işleyişini değerlendirebilecek, yorumlayabilecek ve planlamasını yapabilecek bilgi ve deneyime sahip uzmanların görev yaptığı Sinop Üniversitesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Sinop Belediyesi işbirliği içinde bu alanda kanal kampüs yaratabilir. Uzun vadede gerçekleşebilecek bu projeye, her kurum destek vermelidir.
       Ayancık yolundan karayolu ile, denizden ise teknelerle ulaşımın sağlanacağı kanal kampüs Türkiye’de bir ilk olarak değerlendirilebilir.
       Bu proje ile sulak alan doldurulmadan, çöplük yapılmadan, atıl vaziyette bırakılmadan yaban hayat ile evcil hayat birleştirilebilir.
       Amacımız ütopik projelerle Sinop gündemini meşgul etmek ya da zaruri hizmetleri, benzersiz çalışmalar gibi göstermek değildir. Amacımız Sinop’un ve Sinop’lunun vizyonuna katkı sağlamaktır. Çünkü bir vizyonumuz yoksa, fırsatlar ve kaynaklar biz onları fark etmeden geçip gidecektir. 13.02.2013


ABDULLAH BATUR
İL GENEL MECLİSİ ÜYESİ
CHP GRUP BAŞKAN VEKİLİ

            DÜNYA ÜZERİNDE SAYISIZ ÖRNEKLERİ OLAN KANALLARIN YAPIM AŞAMASI VE AKLİMAN BÖLGESİNE UYGULANABİLECEK ÖRNEK GÖRSELLER AŞAĞIDADIR.


AKLİMAN AKSAZ BÖLGESİNİN KULLANILABİLİR ALAN ÇALIŞMASIİSPANYA / La Llagra (KANAL YAPIM AŞAMASI)


İSPANYA / S'Agaro


FRANSA / PORT CAMARGUE

İSPANYA / SANTA MARGARİDA

7 Şubat 2013 Perşembe

ANINDA CEVAP!!! - 07.02.2013


Sayın Medya Mensubu

İl Genel Meclisinin bir Üyesi ve Meclisin çalışma sistemine vakıf biri olarak bugüne kadar sarf ettiğim her cümlenin arkasındayım.
Sayın grup başkan vekili GÜZEL bilgilendirme amacıyla, Sinop İl Özel İdaresinin 3 adet 1-a grubu ruhsatlı maden ocağı olduğu açıklamasını yapıyor. Ayancık’ta 2, Türkeli’nde 1 adet ocak ruhsatını kastediyor.
Ancak; Sayın Güzel bu ocaklarda çalışılmadığını ve üretim yapılmadığını söylemeyerek kamuoyunu yanıltacak açıklamalar yapıyor.  Sayın GÜZEL, ocak sahibi olan Ayancık ve Türkeli’nin malzeme ihtiyacının şu an nereden karşılandığını bilseydi bu açıklamayı yapmazdı.
4 yıldır kağıt üzerinde devam eden ruhsat çalışmaları sonuçlanana kadar nereden malzeme temin edildiğini de açıklayamıyor.
 İlgili kurumların ocaklarının kullanılması için muvafakat alınabileceğinden bahsediyor Bu kurumların ocaklarının ne zaman ve hangi oranda kullanıldığını da açıklayamıyor.
Sonuç olarak; Erfelek İl Genel Meclis Üyesi ve AKP Grup Başkan Vekili Sayın Güryay GÜZEL’in Erfelek İlçemizin 1-a grubu malzeme ihtiyacının” İl Özel İdaresine ait” hangi ruhsatlı ocaktan temin edildiğini açıklaması gerçekleri gösterecektir.
Son Söz;  Amacımız bir an önce ruhsatlı 1-a grubu ocakların açılarak ve işletilerek kırsalda hizmetlerin yapılabilmesidir.07.02.2013

Abdullah BATUR
İl Genel Meclisi Üyesi
CHP Grup Başkan Vekili  

GAZETECİ HASAN DORUK İLE BİRLİKTE 


KABALI "NE" ŞANTİYESİ!

 


AYANCIK İL GENEL MECLİSİ ÜYESİ ERKAN ÖRNEK BİR SORUNU DİLE GETİRİYOR - 05.02.2013

DİĞER MECLİS ÜYESİ, ROMALILARIN NEREDEN GELDİĞİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA İSTİYOR!!!


BOYABAT AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR MÜDÜRLÜĞÜNE TAHSİSİ - 05.02.2013


AYANCIKSPOR FİKSTÜRLÜ ÖNERGESİ - 05.02.2013İKTİDAR GRUBU TARAFINDAN ZEVKLE REDDEDİLİYOR!!!


İl Genel Meclisi Başkanlığına
                                       SİNOP

Bölgesel Amatör Liginde 3. Grupta Sinop İlini temsil eden Ayancıkspor kalan 12 müsabakasında lig de kalma mücadelesi verecektir.Sinop İlini temsil eden Ayancıkspor’un ekonomik olarak desteğe ihtiyacı vardır.
Konunun İl Genel Meclisi Şubat Ayı Gündemine alınarak gereğini dileriz.05.02.2013

Necmettin ÇAKIR                               Durmuş BAYRAK                                       Abdullah BATUR
İl Genel Meclis Üyesi                        İl Genel Meclis Üyesi                          İl Genel Meclis Üyesi
                                                                                                              CHP Grup Başkan Vekili           

İL ÖZEL İDARESİNİN AB PROJE OFİSİ SUNUMU - 05.02.2013


ÖZEL İDARE SİNOP OTOGAR YANI İŞ MAKİNALARI PARKININ ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE KİRALANMASI - 05.02.2013


YOL AĞI GÜNDEMİ DİKKAT - 05.02.2013


5 Şubat 2013 Salı

KUZKA SUNUMU - 04.02.2013


YOL AĞI - 04.02.2013


BETON SANTRALİ ONAYI - 04.02.2013


DENİZ ŞEHİTLİK KAPISI - 04.02.2013


MÜSİAD YER TAHSİS TALEBİ - 03.02.2013


ÖZAKMAN İŞHANI 4. KATI TAHSİS TALEBİ - 03.02.2013


ÇOBAN PROJESİ - 03.02.2013


İKTİDAR KİM? MUHALEFET KİM? - 03.02.2013


ÖZAKMAN İŞ HANI 4. KATI KİRALAMA TALEBİ - 03.02.2013


SPOR ARACI ALIMI - 02.02.2013

4 YILLIK ÇABAMIZ SONUCUNDA ÖNERİMİZ GERÇEKLEŞMİŞTİR...SPORCULARIMIZA VE KULÜPLERİMİZE HAYIRLI OLSUN...

YOL AĞI - 02.02.2013

BÖLÜM 1BÖLÜM 2

ENCÜMEN KARARLARI - 02.02.2013


ROMA KALINTILARI - 01.02.2013


GÜNDEM DIŞI - MECLİS SALONU YETERSİZ - 01.02.2013


GENEL SEKRETER SUNUMU - 01.02.2013


İL ÖZEL İDARESİ KAÇAK MALZEME ALIMI SORU ÖNERGESİ - 04.02.2013


                                                              İl Genel Meclisi Başkanlığına
                                                                                                     SİNOP
                                                                        SORU ÖNERGESİ
Köylerimizin temel ihtiyaçlarından olan 1-a grubu malzeme, İl Özel İdaresince yıllardır çaylardan ve derelerden kaçak olarak karşılanmaktadır.
23.03.2010 tarihli Valilik Makamına sunduğum öneride İl Özel İdaresi bünyesinde ruhsatlı 1-a grubu malzeme ocaklarının açılması gerektiğini belirtmiştim.
01.04.2010 tarihli soru önergemde ise İl Özel İdaresinin ruhsatlı kaç tane 1-a grubu maden ocağı olduğunu sormuştum.
28.04.2010 tarihli cevabi yazıda İl Özel İdaresi tasarrufunda 1-a Grubu maden ocağı olmadığı bildirilmiştir.
İl Genel Meclisi oturumlarında İl Özel İdaresinin özel ocaklara ruhsat verdiğini ama kendisinin resmi ocaklarının bulunmadığını dolayısıyla kaçak malzeme aldığını belki 20 kez Meclis kayıtlarına girecek şekilde dile getirdim.
Bilindiği gibi İl Özel İdaresi derelerden kaçak kum çakıl malzemesi alan onlarca kişiye ilgili Kanuna göre para cezası kesmektedir. Bu parada İl Özel İdaresi bütçesine aktarılmaktadır.
En son 23.01.2013 tarihinde İl Encümenince İlimiz Türkeli İlçesinde dereden kepçe ile kum çakıl malzemesi alan kişiye 1.501,95TL para cezası kesilmiştir.
Bu durumda;
·         İlgili Kanun, yıllardır 1-a grubu malzemeyi kaçak olarak kullanan İl Özel İdaresi içinde geçerlimidir?
·         Geçerli değil ise bu muafiyetin sebebi nedir?
·         4 yıldır ısrarlı önerilerimize rağmen ruhsatlı 1-a grubu maden ocakları açmayan İl Özel İdaresi, 9 İlçenin malzemesini daha ne kadar zaman kaçak olarak temin edecektir?
Yukarıdaki sorularımın 5302 sayılı Kanunun 18. Maddesine göre yazılı olarak cevaplandırılıp tarafıma iletilmesini dilerim.04.02.2013

Abdullah BATUR
İl Genel Meclisi Üyesi
CHP Grup Başkan Vekili
  

2 Şubat 2013 Cumartesi

BOYABAT SU KEMERLERİ HAKKINDA SORU ÖNERGESİ VERİLDİ - BOYABAT GAZETESİ - 02.02.2013
Boyabat Su Kemerleri hakkında 

soru önergesi verildi


İl Genel Meclisi üyesi Abdullah Batur, bir soru önergesi vererek geçtiğimiz aylarda bir basın toplantısı ile duyurulan Boyabat’taki üç su kemeri hakkında neler yapıldığını sordu.

Türkiye'deki su mühendisliği anıtlarını araştıran Bilim Gazetecisi İrfan Unutmaz bu araştırmaları sırasında Boyabat'ta bulunan üç su kemerini ve bunlara bağlı su yollarını inceledi. WİLO firmasının destekleriyle bu araştırmalarını kitaplaştırıyor. Bu çalışmalarını kamuoyuna duyurmak için geçtiğimiz aylarda Boyabat'ta bir basın toplantısı düzenlenmişti. Sinop İl Genel Meclisi üyesi CHP Grup Başkanvekili Abdullah Batur bir soru önergesi vererek araştırması yapılan bu su kemeleri ile ilgili olarak neler yapıldığını sordu.


İl Genel Meclisi Başkanlığına

SİNOP


Soru Önergesi

Anadolu’da Antik Dönemden Günümüze Su Mühendisliği Harikaları ve Rotaları kitabının çalışmaları sırasında Boyabat İlçemizde tarihi 3 su kemeri keşfedilmiştir. “kaynaklarda olmadığı” belirtilen su kemerleri için basın toplantısı da düzenlenerek konu ulusal basına kadar ulaştırılmıştır.
Kitabın yazarı İrfan UNUTMAZ, Melis AKÇİN, Gökhan UZUNER ve Boyabat Belediye Başkanı Mehmet ERMİŞ tarafından 21 Eylül 2012 tarihinde basın açıklaması yapıldığı da herkes tarafından bilinmekte olan su kemerleri ile ilgili;
• Sinop Kültür ve Turizm Müdürlüğünce, basın açıklamasından önce bugüne kadar yapılan çalışmalar nelerdir?
• Sinop Kültür ve Turizm Müdürlüğünce, basın açıklamasından sonra bugüne kadar yapılan çalışmalar nelerdir?
• Su kemerleri Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından kayıt altına alınmış mıdır? Alındı ise ne zaman kayıt altına alınmıştır?
• Şayet kayıt altına alınmadı ise sebebi nedir?
• Sinop Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün, Roma Döneminden kaldığı söylenen su kemerleri ile ilgili yapması gereken çalışmalar nelerdir?

Yukarıdaki sorularımın, İl Genel Meclisinin Bilgi Edinme ve Denetim Yolları Madde 18’e göre yazılı olarak tarafıma iletilmesini dilerim.01.02.2013


Abdullah BATUR
İl Genel Meclisi Üyesi
CHP Grup Başkan Vekili


BOYABAT SU KEMERİ ÖNERGESİ - 01.02.2013İL GENEL MECLİS BAŞKANLIĞINA
                                                                                                                                 SİNOP
                                                                                            (ÖNERGE)


Boyabat İlçemizin güneyinde Döme yamacı  kurbanpelidü  bölgesinde su kemeri vardır. Bu kemerle bağlantılı olarak çorak üzeri kirazlıtepede iki tane daha su kemeri bulunmaktadır. Müze Müdürlüğü ile irtibata geçerek adı geçen su kemerlerinin incelettirilerek  kayıt altına alınmasını sağlamak ve gün ışığına çıkartmak üzere konunun İl Genel Meclisi Şubat Ayı Gündemine alınarak gereğini dileriz. 01.02.2013

      Necmettin ÇAKIR               Durmuş BAYRAK                                          Abdullah BATUR
    İl Genel Meclis Üyesi           Genel Meclis Üyesi                                        İl Genel Meclis Üyesi
                   CHP Grup Başkan Vekili


1 Şubat 2013 Cuma

BOYABAT BADEM AĞAÇLARI ÖNERGESİ - 01.02.2013                        İL GENEL MECLİS BAŞKANLIĞINA
                                                                                                                             SİNOP

                Boyabat ve yöresinde geçmiş dönemlerde badem ağaçları bol miktarda badem vermekteydi. Bölgeye uyum sağlayan badem ağaçları şimdi yok olmak üzeredir. Ekonomik getirisi yüksek Tarım ürünlerinin çeşidini artırmak amacıyla badem ağaçlarının yeniden dikilmesi desteklenmelidir.
                Orman Müdürlüğü ile ilişkiye geçerek gerekli çalışmaların yapılabilmesi için konunun İl Genel Meclis Gündemine alınmasını dileriz.  01.02.2013


Necmettin ÇAKIR                             Durmuş BAYRAK                                    Abdullah BATUR
İl Genel Meclis Üyesi                        İl Genel Meclis Üyesi                             İl Genel Meclis Üyesi
                    CHP Grup Başkan Vekili

BOYABAT SU KEMELERİ SORU ÖNERGESİ - 01.02.2013


İl Genel Meclisi Başkanlığına
SİNOP

Soru Önergesi

Anadolu’da Antik Dönemden Günümüze Su Mühendisliği Harikaları ve Rotaları kitabının çalışmaları sırasında Boyabat İlçemizde tarihi 3 su kemeri keşfedilmiştir. “kaynaklarda olmadığı” belirtilen su kemerleri için basın toplantısı da düzenlenerek konu ulusal basına kadar ulaştırılmıştır.
Kitabın yazarı İrfan UNUTMAZ, Melis AKÇİN, Gökhan UZUNER ve Boyabat Belediye Başkanı Mehmet ERMİŞ tarafından 21 Eylül 2012 tarihinde basın açıklaması yapıldığı da herkes tarafından bilinmekte olan su kemerleri ile ilgili;
·         Sinop Kültür ve Turizm Müdürlüğünce, basın açıklamasından önce bugüne kadar yapılan çalışmalar nelerdir?
·         Sinop Kültür ve Turizm Müdürlüğünce, basın açıklamasından sonra bugüne kadar yapılan çalışmalar nelerdir?
·         Su kemerleri Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından kayıt altına alınmış mıdır? Alındı ise ne zaman kayıt altına alınmıştır?
·         Şayet kayıt altına alınmadı ise sebebi nedir?
·         Sinop Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün, Roma Döneminden kaldığı söylenen su kemerleri ile ilgili yapması gereken çalışmalar nelerdir?
                Yukarıdaki sorularımın, İl Genel Meclisinin Bilgi Edinme ve Denetim Yolları Madde 18’e göre yazılı olarak tarafıma iletilmesini dilerim.01.02.2013

Abdullah BATUR
İl Genel Meclisi Üyesi
CHP Grup Başkan Vekili